Montessori õhukarussellid

Esimesed Montessori vahendid, mida vastsündinule esitleda on õhukarusellid. Need toetavad tema ealist arengut ning pakuvad võimalusi arendada keskendumist. Sündides on laste nägemisulatus 20-30cm kaugusel ning õhukaruselli jälgides on see nende jaoks võimalus avastada maailma – kuju, värvid, kaugus – esimeste elukuude jooksul beebid naudivad väga nende vaatamist.

Kuidas paigaldada õhukarusell?

 • Ideaalne kui on võimalik paigaldada lapse mänguala kohale lakke kinnituskonks. Konks peaks olema kinnitatud nii kindlalt, et kui laps haarab mõnest õhukaruselli osast ning tõmbab seda, püsib konks endiselt laes.
 • Et otsustada, milline koht täpselt on see õige, kuhu konks kinnitada, lama ise põrandal pikali ja aseta enda pea sinna, kus hakkab olema beebi pea. Seejärel palu kellelgi asetada õhukarusell 20-25 cm kõrgusele sinu silmade kohale ning palu neil liigutada seda mõned sentimeetrid varvaste suunas, et see EI jääks täpselt beebi silmade kohale. Kaugus 20-30cm on ka täpselt see kaugus, mis kaugusel ema või isa beebit süles hoides teda vaatavad.
 • Õhukaruselli asukoht peab olema selline, et beebil on sellele hea vaade, et tema kael ega selg poleks seda vaadates ebaloomulikus asendis.
 • Hea kui selles ruumis, kuhu õhukarusell paigaldatakse, on ka mingisugune loomulik õhu liikumine (nt võimalus aken lahti teha), muidu võib juhtuda, et karusell seisab peaaegu paigal.
 • Näpunäide! Nööri otsa, mis tuleb laest, tasuks kinnitada mingisugune mehhanism, mis annab võimaluse karuselli lihtsalt ja kiirelt vahetada. Näiteks võtmerõngas või kirjaklamber ning siis iga õhukaruselli otsa vastav paariline 😉

Kuidas tutvustada beebile õhukaruselli?

 • Õhukaruselli tuleks tutvustada beebile kui ta on ärkvel, söönud ning rahulik.
 • Õhukarusellile ei tuleks ise tähelepanu juhtida, vaid kui laps märkab seda, siis märkab.
 • Kui paistab, et beebi on õhukaruselli kohta huvi kaotanud, vaheta see välja järgmise vastu. Enamasti tuleks neid vahetada iga 2-3 nädala möödudes, kuid eelkõige sõltub see lapse huvist (jälgi last!).
 • Samuti beebid väsivad õhukarusellide vaatamisest (nende jaoks on see töö tegemine) ning võivad seda väljendada näiteks nihelemisega ja hääletooni muutmisega. Sel juhul võib piisata vaid sellest kui tõstad õhukaruselli tema kohalt ära (nt kinnitad seinal olevale lisakonksule vmt) ning ta võib seal rahulikult edasi lamada või hoopis magama jääda.
 • Rahulolematust võivad beebid väljendada ka siis kui õhukarusell justkui seisab paigal ning ei liigu (pole piisavat õhuvoogu), siis piisab eemalt tasakesi hoo andmisest, samas ka liiga kiirelt liikuvat karuselli ei jõua nad jälgida.
 • Õhukarusellide vaatamine on lapse jaoks töö ning suur keskendumine, tema keskendumist ei tohiks võimalusel kuidagi segada (loe 10 montessori põhimõttest siit).

Millal, mis karusell?

Erinevates allikates, eriti kui seal on konkreetsed elunädalad välja toodud, natukene karusellide kasutuselevõtuajad varieeruvad. Allpooltoodud ajad on pärit raamatust Marie-Helene Place „60 actividades Montessori para tu bebe“. Eelkõige tuleks lähtuda oma lapsest ning kui tal huvi ühe karuselli vastu kaob, esitleda järgmist. Mitmed blogijad veebis on teinud karusellidele korra tiiru peale ning siis alustanud otsast peale, kuid eks see sõltub väga palju lapsest ning kindlal ajahetkel on igal õhukarusellil siiski oma eesmärk.

 • Munari õhukarusell – (3nda elunädala paiku) see on esimene õhukarusell, mida esitletakse beebile. Pärast sündi on vastsündinute nägemine hägune, kuid nad suudavad siiski eristada valgust, kujusid ja liikumist, lisaks väga kontrastseid elemente. Munari karusellil on must-valged geomeetrilised kujundid, mis on tasakaalustatud klaasikuuli suhtes.
 • Oktaeededrite õhukarusll (6ndal elunädala paiku) õhukarusell, mis on tehtud kasutades põhivärvides läikivat/ sädelevat paberit, mis aitab tuua paremini esile geomeetriliste kujundite eripärasid valguse ja varjude mänguga ning aitab lapsel aru saada, mis vahe on 2D ja 3D objektidel.
 • Gobbi õhukarusell (2-3 elukuu) õhukarusell, mis tutvustab beebile erinevaid värvivarjundeid ehk ühe konkreetse tooni 5-astmelist muutumist tumedamast heledamaks.
 • Tantsijate õhukarusell (3-4 elukuu), inspireeritud tantsijatest, neid jälgides areneb beebi fokuseerimisoskus ja keskendumine.
 • Loodusest inspireeritud õhukarusellid (nt. libikatega, alates 4ndast elukuust). Jälgida tuleks, et need poleks liiga kirjud oma värvigammalt ja objektiderohked, samuti võiks jälgida seda, et sellel ei ripuks objekte, mis reaalses elus ei liigu, näiteks liblikad või linnud lendamas, kalad ujumas vmt.

Õhukarusellid on olnud selline hitt meie kodus teise lapsega. Need pakuvad täpselt parajas koguses meelelahutust ja tegevust. Kui oled alles beebiootel, siis kindlasti varu aega, et muretseda vajalikud materjalid ning meisterda õhukarusellid ise valmis, tulemuseks on rahulolev beebi, kelle huvi maailma vastu on rahuldatud täpselt temale eakohaste stiimulitega.