Meisterda ise: imetamispusa

Rasedus- ja imetamisriided on teema, mis Eestis elades meele kuidagi mõruks teeb. Poodides on valik üsna väike, Eesti oma tegijaid on turul veel vähe ning siis jääbki üle online poodidest tellida, kuid sealt tellides ei tea sa kunagi, mis sa tegelikult saad ning kui kindlapeale kvaliteetset asja tahad, siis mulle tundub, et kui seal on sõna „maternity“ (emadus) või „nursing“ (imetamine), siis on kohe ka hinnad natukene kõrgemad, just nagu on Eestis siis kui sa PULMApidu korraldad, sõna „pulm“ lisab kohe hinnale üht-teist juurde.

Sinepikollane pusa kuldsete kaselehtedega.

Põhimõtteliselt on Eestis siis kaks suurema brändi poodi, kes müüvad midagi ka imetavatele emadele, Lindex ja HM, ning hulgi pisikesi butiigipoode, kuhu ma oma kahe lapsega sissegi ei mahu, et ma ausalt pole neisse väga jõudnudki. Suurtes poodides kohapeal pole eriti valikut ning pigem tasub kiigata online poodi ja sealtkaudu tellida, lootes, et valitud suurus ka sobib. Kuna kodumaised imetamisriiete brände võib kokku lugeda ühe käe sõrmedel, siis see tähendab ka, et vähegi teadlikumad ning mugavust armastavad emmed on oma garderoobi midagi neilt juba varunud, sh ka ma ise. Augustis käisingi ühe lapse sünnipäeval, kus minuga koos oli veel kolmel emal sama brändi kleit seljas, ahhaa 😀

Oktoobri alguse alustasin Rutk Sotniku õmblusstuudios trikotaažist lasteriiete õmblemise kursusel, ostsin lisaks õmblusmasinale overloki ning otsustasin, et õmblen endale imetamispusa!

Ligipääs imetamiseks
Suur kapuuts, millele saab lisada vinge nööbi.

Siis aga hakkasin otsima, kust leida sobivaid lõikeid ning minu üllatuseks, no ei ole neid eriti ka. Ühes kinnises Facebooki grupis soovitati 2009. aasta Ottobret (2/2009), kuid märkmisväärne on aastnumber ning ega rohkem konkreetseid soovitusi ei tulnudki, vaid inspiratsiooniks mõned näited. Algajale õmblejale vaid inspiratsioonist on vähe, mul on vaja konkreetset lõiget ja veelgi parem on, kui seal juures on võimalikult detailne juhend!!!

Jätkasin otsinguid, kuni leidsin lehekülje peek-a-boo pattern shop, mille autor on nelja lapse ema, kes teeb oma perele väga vingeid asju ning jagab seda ka teistega. Lisaks on sellel leheküljel väga suur Facebooki grupp, kus teised emad oma tehtud töid jagavad ning enda küsimustele-probleemidele lahendusi saavad.

Mis ja kust?

  • Ostsin Peek-a-Boo leheküljelt Hyak Hoodie lõike ja juhendi (hind 9,95USD). Seal on kohe kaasas prinditav A0 pdf või siis A4 lõikelehed, mille saab ise kokku liimida. Lisaks väga detailne piltidega samm-sammuline juhend, millele lisaks on veel nö koosõmblemise juhendid, osad neist väga detailsete videotega, millest mulle oli abi näiteks tasku tegemisel (siin).
  • Printisin A0 formaadis must-valge lõikelehe https://www.koopia.ee/ (hind 2,20EUR). Must-valgest täitsa piisab, sest tal on nii kenasti see lõige sinna kantud.
  • Tellisin endale veebist Riimetex.ee kangapoest ühevärvilise seest uhutud (brushed) dressikanga (kogus oleneb natuke, mis suuruses pusa tegema hakkad).
  • Lisaks luku ja sooniku Abakham kangapoest. Soonikut müüdi kilo hinnaga (-35%!), et mul mitme värvi peale kokku läks 5EUR (kuid kindlasti saab vähemaga hakkama). Tegelikult pole ka soonikut või teist värvi kangast tarvis, sest ühevärvilise pusa saab sellest samast kangast! 🙂 Soonikut kasutasin aksentvärvina ka kapuutsi juures.
  • Kalka ja sobivad niidid said tellitud Karnaluksi veebipoest. Kalkat isegi pole vaja, kui sa kavatsed vaid ühes suuruses pusa teha, sest saad selle kohe lõikelehelt ise välja lõigata. Ja kuni ma kalka saabumist ootasin, joonistasin väiksemad detailid hoopis küpsetuspaberile (ainult kapuuts ei mahtunud!) ning sain tööga alustada.

Ja nii lihtne see oligi 😀 Okei, kahe lapsega oli õmblemine nagu ilmselt kõik muudki toimetamised kodus, üsna kaootiline. Oli hetki, kus oli hiline öö, silmad enam väga ei seletanud, tuju ei olnud ka kõige parem ning kohe kui püüdsin vägisi end sundida, tulid vead sisse… seega kui kavatsed õmmelda, ära sea endale rangeid eesmärke, naudi protsessi, võta aega ning kui tegin rahulikumalt, siis tulid need detailid ka kohe palju paremini välja. Ausalt, ma olin vahepeal sellise tundega, et sellest saab küll vaid pimedas toas kandmise pusa 😀

Kodusest söögilauast sai mõneks ajaks õmblusstuudio töölaud 😀

Kindlasti ei tasuks muretseda kui kodus pole overlokki! Need juhendid on tegelikult kõik tehtud seal kasutades tavalist õmblusmasinat (overlokk lihtsalt aitab lisada natukene viimistletuma välimuse). Lisaks on lubatud väikeses koguses ka tema disainiga riideid müügiks õmmelda, kes teab, äkki sünnib nii mõnigi uus imetamisriiete bränd meil siin Eestis kohapeal, sest olgem ausad, alustamine on kõige raskem, edasi on juba lihtne 😉

Loodan, et leian end õmblemas varsti ka mõne imetamispluusi, kleidi vmt, sellel samal leheküljel on valik päris okei, lisaboonus on, et saan ka enda abikaasale ja lastele sarnased asjad siis õmmelda, kuna ta on näinud palju vaeva ning teinud matchivad juhendid.

Mõnusat õmblemist!