🚴‍♂️Kuidas ja millal õpetada last jalgrattaga sõitma? Vanema juhend!

Kevad on käes ning õues liiguvad järjest enam lapsed, kes naudivad sõitu tõukerataste, jooksurataste ja jalgratastega. Lapsevanemana tunneme, et jalgrattaga sõitma õppimine on lapse arengus oluline verstapost, kuid see võib samuti kaasa tuua küsimuse: millal ja kuidas seda protsessi alustada?

Olen Montessori pedagoogika ekspert ning kolme lapse ema. Teoreetiliselt peaksin teadma, et iga laps on erinev ja unikaalne, kuid lapsevanemana tekib ikka küsimus: millal on õige aeg? Lapsed üllatavad meid pidevalt oma valmisoleku ja huvidega, mis teeb vanemaks olemise nii põnevaks.

Minu enda lapsed, Lorelai, Laura ja Luther alustasid rattasõitu erinevas vanuses, näidates, et iga laps on tõepoolest erinev. Lorelai hakkas rattaga sõitma 3,5 aastaselt. Laura 4 aastaselt ning Luther nädal pärast kolmandat sünnipäeva. Seega see tõesti on nii individuaalne. Enamasti hakkavadki lapsed jalgrattaga sõitma vanuses 3-6 eluaastat.  Meie kui vanemad saame luua toetava keskkonna, julgustada huvi ja toetada lapsi nende individuaalses tempos.

Millal on laps rattasõiduks valmis?

Iga laps on unikaalne, ja tema valmisolek jalgrattaga sõitma õppimiseks varieerub. Samas on olemas üldised märgid, mis aitavad vanematel mõista, kas nende laps on valmis:

      • Füüsiline koordinatsioon. Laps peaks olema võimeline käima, jooksma ja hüppama ilma suurema vaevata, mis näitab head füüsilist koordinatsiooni ja tasakaalu.

      • Huvi jalgrattasõidu vastu. Kui laps näitab huvi jalgrattasõidu vastu, olgu see siis teiste laste sõiduoskuste imetlemise või ise rattaga katsetamise näol, on see selge märk huvi olemasolust.

      • Juhiste järgimise võime. Lapse suutlikkus kuulata ja järgida lihtsaid juhiseid on oluline nii ohutuse õppimisel kui ka jalgratta käsitsemisel.

    Kuidas toetada last jalgrattaga sõitma õppimisel?

    Jalgrattaga sõitma õppimine on lapse jaoks suur samm iseseisvuse poole, ning vanemana me tahame seda protsessi ka ise loomulikult toetada.

      • Õige jalgratta valik. Valige ratas, mis sobib lapse pikkuse ja oskustega. Laps peaks jalgrattal istudes jalgadega maad puudutama, et tunda end turvaliselt.

        Meie laste esimesteks jalgratasteks on olnud Woom2. See on kerge, 14-tolliste ratastega ning võimaldab lapsel õppida sõitma väga ergonoomilises asendis. Rattasõit on nauditav kogemus! Nii paljud meie peretuttavad on ka “Woomi rataste usku”, sest tõesti hea ratas aitab kaasa sellele, et laps hakkab rattaga sõitma ning seda naudib.
      • Turvavarustus. Lapse turvalisus on oluline, seega võiks kindlasti kasutusele võtta rattakiivri kohe algusest peale.

        Meie lapsed kasutasid kiivrit juba siis, kui nad jooksuratta või tõukerattaga sõitsid. Meil on peres reegel, et koduhoovis ei ole kiivri kandmine kohustuslik, kuid liiklusesse suundudes kindlasti. Samas, kui laps teeb alles esimesi katsetusi, võiks ikkagi lähtuda sellest, et ka koduhoovis on kiiver peas.

      • Alusta tasakaalurattaga. Eriti nooremate laste puhul võib tasakaaluratas olla hea vahend tasakaalu ja juhtimisoskuste arendamiseks enne pedaalidega ratta juurde liikumist. Eesti keeles on sellel ka teine nimetus – jooksuratas.

        Meie lastel on olnud sellest hetkest alates, kui nad kõndima on hakanud, Puky jooksurattad. Tüdrukutega oli tavaline jooksuratas (sobilik alates 1,5 eluaastast), Lutheriga juba Pukylino, mis on sobiv alates esimesest eluaastast, kuna on madalam. Hiljem oli meil kasutusel 12-tolline jooksuratas.

        Teiseks jooksurattaks on olnud Woom Plus 1. See on 14″ jooksuratas, millel on ka pidur! See on osutunud ideaalseks vahesammuks väiksemalt jooksurattalt pedaalidega rattale. Laps saab kohe õige asendi ja tunnetuse ning tal on vaja juurde panna lihtsalt väntamise oskus! 🙂

      1.  
      Woom 1 Plus, 14" jooksuratas
      • Turvaline õpikeskkond. Valige õppimiseks turvaline ja tasane koht, eemal liiklusest, kus laps saab keskenduda õppimisele ilma väliste segajateta.

        Luther õppis sõitma meie maakodu kruusateel, kus pehme pinnas leevendab kukkumise mõju. Lisaks oli see turvaline ja tasane tee, ilma liikluseta.

      • Õpeta põhitõdesid. Näita, kuidas rattale istuda ja maha tulla, kuidas alustada ja peatuda, kuidas pedaalida ja juhtida. Hoia juhised lihtsad ja selged. Samas, kui lapsel on olnud piisavalt kogemust tasakaalu/jooksurattaga tuleb see osa tal väga loomulikult.

        Sammud, mida jälgida:
        1. Jalutamine jalgratta kõrval. See on esimene samm, kus laps õpib ratta käsitlemist ja saavutab esimese eduelamuse lihtsalt jalgratta kõrval kõndides.

        2. Peale istumine ja maha tulemine. Harjutused, mis aitavad lapsel õppida, kuidas ohutult rattale istuda ja sellelt maha tulla.
        3. Hoo lükkamine jalgadega. Laps istub sadulas ja lükkab end jalgadega edasi, mis aitab tal õppida, kuidas pidurdada ja kiirendada.
        4. Jalgade üleval hoidmine tasakaalu harjutamiseks. Järgmine samm on tasakaalu harjutamine, hoides jalgu maast lahti järjest pikemalt, ning kallakust alla sõitmine, mis aitab veelgi tasakaalu tunnetust arendada. 
        5. Iseseisev harjutamine: Laps hakkab iseseisvalt harjutama, paneb jalad pedaalidele ja alustab sõitmist.
      • Emotsionaalne ja füüsiline toetus. Alguses võib laps vajada julgustust ja tuge. Ole valmis hoidma ratast, kui laps õpib tasakaalu hoidma. Paku palju julgustust ja tähistage väikeseid saavutusi, et tõsta lapse enesekindlust.
      • Regulaarne harjutamine. Lühikesed, kuid sagedased harjutussessioonid aitavad lapsel oskusi kindlalt ja järk-järgult arendada.
      • Kannatlikkus on võti. Jalgrattaga sõitma õppimine võib kaasa tuua palju kukkumisi ja frustratsiooni. Olge kannatlik ja julgustage last jätkama, näidates, et iga katse on samm edasi, uus õppimisvõimalus.

      Ohutus esikohal

      On hädavajalik õpetada lastele liiklusreegleid ja ohutusnõudeid. Rääkige nendega turvalisest sõidust, õige kiivri kandmisest ning sellest, kuidas arvestada teiste teelolijatega. Samuti on oluline, et vanemad ise käituksid eeskujulikult, kandes kiivrit ja järgides liiklusreegleid.

      Vanemate roll

      Lõpuks on iga lapse õpikogemus erinev, ja seetõttu on oluline kohandada lähenemist vastavalt lapse individuaalsetele vajadustele ja võimetele. Teie toetus ja julgustus mängivad suurt rolli lapse jalgrattasõidu oskuste arendamisel. Kuigi mõned lapsed võivad jalgrattasõidu kiiresti selgeks saada, võivad teised vajada rohkem aega ja julgustust. Olenemata õppimise kiirusest, on oluline tähistada iga saavutust, sest iga väike samm on suur edasiminek lapse arengus.

      Minu isiklik soovitus on vältida abirattaid, neid lihtsalt pole tarvis – tean seda kolme lapse kogemusest! 

      Ja enamasti ikka lapsed õpivad selle jalgrattasõidu selgeks ühel või teisel hetkel. Ma tean praegu enda elus vaid ühte täiskasvanut, kes rattaga sõita ei oska, ja see on minu õde 😀 Tal pole selle vastu lihtsalt kunagi huvi olnud 😉