Meisterda ise: laste väliköök ehk mudaköök

Väljas olla on nii mõnus ning L naudib seda samuti. Kuna elame kesklinnas, siis pole siin eriti kuskil käia loodust avastamas ning veedame väga palju aega oma enda aias. Selleks, et tegevust jätkuks, otsustasime paljude teiste Eesti perede eeskujul enda aeda teha mudaköögi.

Mis on mudaköök, saab lugeda näiteks siit Nipiraamatu artiklist. Jälgides L tegevusi aias ja liivakastis, tundus, et võiks olla hea aeg talle oma mudaköök valmis teha, lisaks on sel ka teine hea eesmärk, et kuna seal on pidevalt (soojal ajal) puhas vesi, saab käsi pesta ning õues näiteks värkset kraami süües need vee all puhtaks pesta.

Perekond Nilsonite Tallinna mudaköök
L õues toimetamas enne mudaköögi olemasolu

Meie eelmise aasta mänguhommikute grupis oli ühel hetkel mudaköökide valmistamine väga aktuaalne. Jagasime omavahel, kes ja kuidas selle parasjagu käsile oli võtnud, valmisid väga ägedad meistriteosed, mida põnnid veel pikalt ja pikalt kasutada saavad! Samuti sai valmis mudaköögi mu hea sõbranna Triin, et siis ei olnudki muud kui tuli see ka ise valmis meisterdada.

Triinu meisterdatud mudaköök

Köögi konstruktsiooniks kasutasime kõike seda, mis parasjagu kuuris ja õues leidus, samas tuli ka paar uut asja osta, et oleks võimalus kasutada voolavat vett.

See mulle mudaköögi juures meeldib, et idee on ju ülimalt lihtne ning tõesti pole paljut tarvis, et lapsele üks vinge funktsionaalusega kööginurk meisterdada. Loomulikult, kellel tahtmist, võimalust ja oskusi võib ikka eriti vinge asja kokku panna, aga meie lähtusime oma köögis funktsionaalusest ning tõesti sellest, mis materjal parasjagu koju oli kogunenud.

Materjalid:

  • Euroalused või misiganes puitmaterjal
  • Kauss kraanikausiks
  • Trapp, liitmikud, voolikud ja torud, et köök “veevärgiga” ühendada ja üleliigne vesi kõrvale juhtida
  • Soovi korral värvi vmt viimistlusvahendeid
  • Köögitarvikud

Töö käik:

  • Kui mul toas oli kindel kinnisidee, et L peab saama oma köögi 18kuu vanuseks saades, siis mudaköögiga mul seda polnud. Samas ümberringi need köögid muutkui valmisid ja L näitas justkui huvi üles, siis ühel hetkel valisingi välja asukoha ning tõstsin kaks eruolust sinna, kuhu köök võiks tulla. Kuna see oli taaskord projekt, millest ma juba nii palju rääkinud olin, andis M mulle sae kätte ja ütles, et tee ise valmis 😀 Asusin siis saagima, kuid ta sekkus peagi öeldes: “Mul on valus vaadata, kuidas sa saed”, ning toimetas ise edasi. Sama on akutrelli ja kruvidega, ma kuidagi hullult kardan neid, naeran endamisi, et ta peab mulle ühe montessori stiilis töö tegema, kus saan oma oskusi nullist tasapisi paremuse suunas treenida ning ühel päeval sõbranna eeskujul täitsa ISE midagi valmis meisterdada.
  • Kui asukoht valitud ja nö. põhikonstruktsioon paigas, saab hakata tegelema lisadetailidega. Tasapinnaks kasutasime veekindlat vineeri ning tagaseinaks said lihtsalt vanad liimpuidust riiulid.
  • Kuna eelmisel aastal värvisime kuuriuksi, millest oli värvi alles jäänud (roosakam toon oli vale toon), siis otsustasin ka köögi nende värvidega üle võõbata, et ta meie pisikesse aeda paremini sobiks. Hiljem sai veinipunast värvi isegi juurde ostetud ning ka liivakast uue värvikihi.
  • Kraanikausina on kasutatud Magazini poest pärit kaussi. Mõlemad allpool olevad kausid on pärit samast poest ning maksavad ka täpselt sama palju – 4,60EUR. Paljudes mudaköökides ongi just see parempoole kasutusel, aga kuna ma ise eelisatn vasakpoolset, sest see näeb natukene realistlikum kraanikauss välja + tal on serv, mis võimaldab ta kenasti silkiooniga kinnitada + meie toaköögis on sama kauss, siis lihtsalt saigi õuekööki sama ostetud.
Võimalikud kraanikausid mudakööki
  • Kui üldkonstruktsioon paigas, siis ülejäänud detailid olid ka köögi juures õige kallimad. Tarvis oli kolmikut, et kraanini jooksev vesi ühendada aiavoolikuga. Lisaks siis uus aiavoolik, trapp, kraan + vidinad selle ühendamiseks omakorda aiavoolikuga, ning äravoolutoru.
Kuidas jõuab vesi kööki 🙂
Valisime teadlikult lihtsa (odava) kraani, mitte päris (köögi)segistit
  • Kui köök ise paigas, on tarvis köögitarvikuid. Alguses suundusin põgusale ostureisile teise ringi poodidesse, kuid mulle tundus kasutatud mudakööki mineva poti eest (mis mulle isegi ei meeldinud) maksta 4EURi palju ning otsisin välja kodust anumad, mis kuskil kasutust enam ei leidnud. Lisaks ostsin uuena sõela ning kruusi Magazini poest, sest nende hind oli ikka soodsam kui neid kasutatuna osta (kruusist on hea soovi korral vett juua ning sõela on hea kasutada näiteks puuviljade ja marjade pesemiseks).
Köögitarvikud
Kuuriustega kokku sobiv köök ja liivakast
  • Ja kui köök valmis, tuleb seda kasutama asuda. L väga armastab vett, liiva ja kivisid! Tihti ta pesebki kraanikausis käsi või viib lihtsalt mõne anumaga vett liivakasti, mille äärel siis valmivad praegused mudakoogid.
Video sellest, kuidas L mudaköögi kraanikaussi kasutab

Kokkuvõttes võib öelda, et jooksva veega mudaköögi lisamine peagi kaheseks saavale maimikule meie aeda, on andnud talle nii palju lisavõimalusi omaette askeldamiseks. Ta leidis enne kööginurkagi võimalusi kuskil miskit toimetada, nüüd on lihtsalt üks variant juures. Õues olla on nii mõnus ning ma ei jaga kuidagi hetkel veel seda kogemust, et “appi mu laps ei oska üldse üksi olla ja omaette toimetada”. L väga tihti võib pikalt, pikalt omaette mängida, meie ülesanne täiskasvanutena on aeg-ajalt veenduda, et temaga (ning ümbruskonnaga) kõik ikka hästi on.

Lisaks on õues toimetades nii lihtne talle nüüd öelda, et kui tarvis käsi pesta, et ta need oma köögis ära peseks 😉