Meisterda ise: maimikuaja õppimise tool (inglise k. Lucy’s Learning Tower)

L. tunneb päevast-päeva aina enam huvi, mida mina ja M. täpsemalt teeme. Tema üldmotoorika paraneb ja tal soov igasuguste asjade juures kaasa lüüa, meid matkida.

Hommikune pudrukeetmine on üsna lihtne ja kiire protsess, ning ta on just ärganud ning uudishimu tuba üle vaadata on suurem. Samas õhtusöök, mida terve pere ühiselt sööb, on natukene keerulisem ning vajab rohkem ettevalmistusaega (pesemine, koorimine, tükeldamine jmt). Selleks ajaks ta enam nii püsiv pole ning siblib minu jalgade ümber ringi ning püüab aru saada, mis ma teen. Vahel võtan ta sülle ning räägin ja näitan, kuidas ma panni peal või potis midagi segan, kuid siis kui ta uuesti maha panen on ta taas nukravõitu. Selleks, et teda rohkem söögitegemise protsessi kaasata otsustasime, et meil on vaja inglise keeles tuntud Learning Towerit, eesti keeles ma ei suutnud paremat nime välja mõelda kui maimikuaja õppimise tool… või ehk kaasamise… aga noh, ma pole keeleteadlane ning las see nimi olla, loeb ikkagi idee.

Materjalid:

  • Ikea Bekväm aste kõrgusega 50cm, vahendusfirma kaudu 15EUR, ise näiteks Soomest ostes 9,99EUR
  • Ümardatud kandiga höövelpuit 28×70/3000, kuid kindlasti võib olla ka õhem ja kitsam ning kulub vähem kui 3m (~271cm). Meie laud pärit Espakist ning müüakse vaid 4tk pakis.
  • Puidust ümarliist läbimõõduga 25mm, kuid sobib ka harjavars vmt
  • Tüübleid, kruvisid, puiduliimi, saagi, lihvi, viimistlusvahendit (meil Osmo kattev õlivaha, toon valge matt, kuid võib olla ka värv vmt.)
Ikea Bekväm aste.

Minul oli au mõõta välja kõik vajalikud detailid Nende laius sõltub suuresti kasutatava materjali paksusest. Juhin tähelepanu, et nö välimised postid oleksid ikkagi ~39cm kõrged, sest siis on tooli ülemine äär just tasa enamlevinud töötasapinna kõrgusega.
Järgmisena toon välja meil kasutada olnud materjali järgi mõõdetud detailid, kuid soovitan julgelt ise ehituspoodi minna ja valida, seda mis seal saadaval on, sest saab ka sellest kindlasti ilusa tooli, valik erinevates poodides on ka väga erinev.

  • 4tk x 39cm, neist saavad puki välimised kandvad osad
  • 2tk x 10cm, sisemised piirded
  • 2tk x 30,7cm, sisemised piirded
  • 1tk x 33,3cm (ümar detail, see lähemal mõlemalt poolt puuritud auku)
Vajalikud detailid.

Kuna see on suuresti minu projekt, siis M. ütles, et ma saagigu ise ka detailid välja ning nii ma neid aeglaselt mõõtsin ja aeglaselt saagisin. Päris hirmus oli alguses sellise suure masinaga tööd teha!

Mina ja saag.

Kuna me kumbki kruvide fännid pole, otsustasime tooli kokku panna tüüblitega ning tuli välja mõelda tüüblite asukohad, need välja mõõta (mina!) ja siis M. tegi augud valmis.

Seejärel oli nagu Lego, sobitasid detaile ühte ja teistpidi, et kuidas kõige paremini istuvad. Kuna mõõtsin kõik käsitsi, siis väikesed mõõtmisvead ikka olid ning kõige kiirem hetk, kõik koost lahti, augud liimi täis ja detailid omavahel kokku.

Lego.

Kõige lõpuks siis Bekväm tooli kõige ülemine aste (mis on sirge), mille abil kinnitasime äärmised postid ja siis pitskruvide vahele 24h kuivama.

Pitskruvide vahel kuivamas.

Järgmisel õhtul olin õhtusööki tehes kannatamatu ning tahtsin näha, kuidas L. sellele toolile reageerib. Alguses panin ta sinna õues ning siis ta oli ikka väga ebakindel, kui tooli kööki toimetasin, sai ta justkui kohe aru, mis toimuma hakkab. Ta nautis kogu protsessi täiega, ja ahhaaa… ta isegi proovis sealtkaudu töötasapinnale ronima hakata, on turnija!

Kui ta oli tuttu ära läinud, kolisin tooliga tagasi „töökotta“. Mõõtmisvead olid tooli väga ebatasaseks muutnud, tuli see siledaks lihvida, seejärel puhastada lihvimistolmust ja oligi viimistlemine.

Viimistlemata

Ma kuidagi alguses planeerisin, et tuleb ju ikka kaks kihti panna ning kui 24h hiljem tahtsin teist kihti peale panema hakata soovitas M. kasutusjuhendit lugeda. Teine kiht ei muuda tooli kuidagi vastupidavamaks, see on vaid värvitooni süvendamiseks, kuna mulle olemasolev toon meeldis, siis ei hakanud ka enam teist kihti peale panema…

Õliga viimistletud.

Lõpptulemus sai siis selline, ootab nüüd enda kasutajat

Tool köögis

Igatahes olen väga, väga põnevil! See koos toimetamise, õppimise, kaasamise tool annab võimaluse aidata L. olla aina iseseisvam.