Montessori kodus: laste kööginurk/ lapsed köögis

Postitust meie kodusest kööginurgast olen lükanud edasi juba vist 3(!) aastat. Selle aja jooksul on nii meie kodu kui ka köök tohutult muutunud.

Fotorakendus telefonis kuvas fotot, mis on tehtud kolm aastat tagasi… selles nurgas siis tänasel päeval ongi laste oma kööginurk, mis postituse kirjutamise ajaks taaskord on veidi juba muutunud 🙂

Kolm aastat tagasi (mai 2018) vs täna (mai 2021).

Meie lastele mõeldud köök on ehitatud köögisaare tagaseina. See on seepärast, et kui lapsed kord suuremaks kasvavad ning väikeses mõõdus köögil vajadus ära kaob, saab seda ala kasvõi riiuliteks vmt kasutada ning see ei muuda kuidagi köögi üldfunktsionaalsust või välimust. Lisaks on seal peidus ka kõik kubuga seotud (sellised lahendused vajavad tavaliselt ka palju ruumi töötasapinna all).

Meie köögi üks imeline eelis on see, et meil on ägedad suured aknad madalate ja laiade aknalaudadega. Tihti lapsed kasutavad seda ala ka nö lisatööalana.
Lisaks on laste suuruses laud ja toolid.
Alguses oli köögil rohkem riiuleid, kuid kubu tuli ära mahutada ning see muutis veidike köögi funktsionaalsust ja väljanägemist (see on see kõrgem koht keskel).
Köögis on veevärgi ja kanalisatsiooniga ühendatud kraanikauss.
Köögitarvikuid väga palju laste kööki pole jäänud. Peseme nõusid nõudepesumasinaga ning tundus nii tüütu neid iga päev teisele poole köögisaart tassida – lahenduseks nende oma sahtel + ruum seal, kus ka kõik ülejäänud köögitarvikud niikuinii asuvad.
Lastesuuruses kahvlid ja lusikad on samas sahtlis, kus on kõik teisedki. Et ruumi ratsionaalsemalt kasutada, on lusikad ühte pidi ja kahvlid teistpidi ning lapsed leiavad kiirelt, mida nad parasjagu otsivad. Samuti on seal olemas ka sakitaja, koorija ja määrdenuga. Teravad noad on selle sahtli kohal nö peidus 🙂 See on kõrgemal ja lastel pole sealt enamasti väga midagi tarvis (kui teravat nuga, siis täiskasvanu on ikka läheduses).
Taldrikud, pudurukausid ja klaasid on sahtlis, kuhu ulatub ka 2-aastane neid nõudepesumasinast võttes panema ja siis kui tal neid tarvis on, siis neid ka isesesivalt võtma.
Köögis on ka kaks ronimispukki, millest üks on täiesti tavaline Ikea BECKVÄM tool, teine piiretega (DIY juhendi leiab siit).
Ronimispukk on imeline abiline, mis annab lapsele võimaluse toimetada mõnusalt töötasapinna kõrgusel – olgu see siis ise hommikuse pudru segamine (fotol teevad nad rabarberi kisselli küll) või hoopis ise pirukataigna sõtkumine 😉

Loomulikult ei ole meie köök ideaalne, kuid selline lihtne ning muutub ajas koos laste ja nende vajadustega. Täiskasvanu võiks lasta lapsel teha kõike seda ise, milleks laps parasjagu võimeline on, sh ka igasugu toimetused köögis. Kui köök arvestab lapsega, siis on ühine kokkamine palju vahvam ning annab lapsele võimaluse tunda, et ta on perekonna täisväärtuslik liige (tema ju aitas ka õhtusööki valmistada! ;)).