Montessori stiilis kohandatud väikene vannituba maimikule

Montessori pedagoogika juures on ettevalmistatud keskkond nii oluline (ettevalmistatud keskkond kodus). Igapäevaselt näen seda, et kui teha kasvõi väikeseid muudatusi, mis aitavad L. olla iseseisvam, siis ta tundub kohe enesekindlam, naudib tegevust rohkem ning pikemalt.  

Kodus on meil väikene vannituba, saun duššiga ning ka lihtsalt eraldiolev WC. Sauna juures käib ta pesus harva ning seal pole me muudatusi sisse viinud, kuid mujal küll. Lisaks juhiksin tähelepanu, et kuna me potitreeninguga hetkel veel ei tegele, siis pole neis ruumides ka väga palju sellega arvestatud, kuid kuna seegi teema on kohe, kohe aktuaalne, on mul mitmeid mõtteid ka selles osas.  

Väikene vannituba

Väikene vannituba asub kohe L. magamistoa juures ning kuna see on oma olemuselt kõige funktsionaalsem (pesemisvõimalus + kraanikauss + WC-pott), siis seda kasutame tema enda eest hoolitsemise protseduuride juures kõige enam.

Väikene vannituba

Fotolt on näha, et meil on kasutusel Ikea BEKVÄM tool, kuid sellega oli pikka aega nii, et ta väga ei julgenud seda kasutada ning ma tundsin end ebakindlalt kui ta seal oli. Nimelt köögis olev tool on piiretega, mis lisavad lisaturvalisust (varasem postitus, kuidas see ronimispukk ise teha asub siin). Lisaks kui ta pärast pesu sinna otsa ronis, et hambaid pesta ja juukseid kammida, olid tema jalad märjad ning tool muutus libedaks. Mina siis istusin WC-poti peal (kaas muidugi alla vajutatud) ning toetasin teda. Abiks tuli Ikeast pärit libisemisvastane teip PATRULL, millega tooli astmed mõnusalt üle käisin, laps tundis end kohe kindlamalt ning naudib seda protsessi, et saab ise kraanikausini ronida Lisaks pakub ilmselt see karedamapoolne teip sensoorset kogemust jalataldadele.

Teibiga libisemisvastaseks tehtud Ikea BEKVÄM aste

Montessori kodudes on tihti kasutusel mitmeid peegleid, päris beebieast alates. Kuna meie vannitoakapi küljes olev peegel on ilmselgelt liiga kõrgel tema jaoks, otsin ma täiesti tavalise 30x40cm peegli, mis Espakis maksis 6EUR (ning -20%ga lausa 4,80EUR!), see sai kinnitatud silikooniga seina külge, ning lapsel kohe silmad säravad kui ta saab sealt veeaurust tekkinud udu ära pühkida, võib lihtsalt näeb ennast hambaid pesemas ja kammi kasutamas.

Lapse vaatevälja pandud peegel, et näha end hambaid ja käsi pesemas

Vannitoa panoraamfotol on näha, et paremal on Ikea korvriiul LENNART, kus hetkel on L. mähkmed ja pidžaama. Selle ees on väike kangast pesukorv, mis on meil majas olevate suurte pesukorvide koopia. Pärineb see Tigeri poest ning hind oli 4EUR. L. on aina enam tundlikum korra suhtes, ning igal õhtul enne vanni minemist on enda lahti riietamine ja määrdunud riiete pesukorvi panemine tema jaoks väga oluline. Vannitoa ukse taga on meil prügikast määrdunud mähkmete jaoks ning ka need paneb ta sinna ise (põrandasoojenduse tõttu ei hoia me seda vannitoas, kuna siis need lõhnaks päris huvitavalt ).

Hoiukorv, mida kasutame L. pesukorvina (teine värv meil).

Ülemises vannitoas on eemaldatava sisuga Babybjörni pissipott, mis on seal hetkel vaid meie külaliste kasutamiseks.

Duššinurgas on beebiajast kasutuses olev vann, kus L. armastab ikka sulistada. Talle meeldib väga ka lihtsalt dušši all käia, kuid vann pakub rohkem võimalusi kallamist jmt harjutada. Vanni juures on iminappadega kinnituskonksu küljes Ikea LÅDDAN võrkkott, kus asuvad L. vannimänguasjad, mille hulgast ta valib oma lemmikud ning mis pärast vanniskäiku tema poolt ka sinna tagasi lähevad. Sama kott ootab meil ka õuemänguasjade jaoks.

Alumine WC

Alguses oli ka siin Ikea BEKVÄM tool, kuid see võttis kuidagi nii palju ruumi ning asendasime selle väiksema Ikea TROGEN astmega. Sellel seistes ta ulatub nibin-nabin kraanikausis käsi pesema, kuid kuna ta tegelikult väga palju seal käsi ei pese, sest kohe kõrval köögis on tal oma kööginurk päris jooksva veega (sellest siis teine kord), siis see ongi rohkem mõeldes meie mänguhommikutel osalevatele külalistele, kes on juba pikemad 😀 Ikea eemaldatava sisuga pissipott LOCKING ning madalal asuv rätik ka just rohkem mõeldes neile.

Alumine WC

Mida sooviksin muuta/täiendada?

  • Vanni/duššinurga juurde madal riiul, mille peal on paras kogus seepi/šampooni, mida  L. saaks pesus käies ise võtta.
  • Ideaalis väiksem pink, millel istudes ta saaks endal püksid „alla lükata“. Praegu teeb ta seda maha istudes, sest BEKVÄM pingi alumine aste on liiga kitsas ning ebamugav, lisaks jäävad mähkmed selle kareda teibi külge õrnalt kinni.
  • Korvriiulis, kus hetkel on pidžaama ja varumähkmed, asuks tulevikus vahetuspesu ja riided, mida „õnnetuste“ (potitreeningu käigus ikka juhtub) korral saab ta ise võtta.
  • Käterätik/saunalina võiks olla ka kuhugi madalama konksu otsa pandud, pean lihtsalt iminappadega konkse juurde varuma.
  • Lisaks võiks olla väikene raamatukorv, kus on sees huvitavad asjad, mida potitreeningu ajal uurida.

Kokkuvõte

Meie vannituba on väike, ning need muudatused, mis oleme sisse viinud, ei ole ka väga kallid ning keerulised, samas see rõõm lapse silmades kui ta saab enda eest ise hoolitseda, on lihtsalt imeline. Julgustan igaüht teist ka oma vannituba selle pilguga üle vaatama, et mis on need tegevused, mida laps teeb igapäevaselt ning kus tal ikka sinu abi tarvis on, ehk annab midagi natukenegi muuta ning ta saab olla iseseisvam?