Meisterda ise: Montessori puslepall

Puslepall, teatud kui väga erinevate nimede pall – Montessori puslepall, Takane pall, Amish puslepall, Ying Yang pall, haaramispall (gripping), löömispall (kicking ball) jne. See on väga vana laste mänguasi, või kui ajaloos veel kaugemale vaadata, siis seda on kasutatud ka tihti hoopis nõelapadjana. Kui hakata otsima, kust see ikkagi täpselt pärit on ning, kes selle välja mõtles, siis päris ühest vastust ei olegi 🙂
Palli on võimalik õmmelda, kududa, heegeldada, et internetist otsides leiab kõiksugu õpetusi.

MonteSistas puslepall kellukesega, mis on kinnitatud trukkidega.
Antiikne Amishi puslepall, mis oli kasutusel nõelapadjana.
Allikas: https://i.pinimg.com/originals/42/22/37/422237108882362510f8bb19782fc742.jpg

Paljud tegijad, kes seda palli valmistavad ja müüvad kui Montessori vahendit on kaotsi lasknud selle palli “pusle” osa ning pall õmmeldakse kokku ning see ei käi kuidagi viisi osadeks (ja nii on seda kindlasti ka palju lihtsam teha!). Kui aga rääkida palli pusle osast, siis pall koosnebki 12st identsest (pusle)tükikesest, mis omavahel kokku pannes moodustavad palli.

Miks on Montessori puslepall hea?

Puslepall on ideaalne kingitus 3-12 kuu vanusele beebile! Alguses saab selle koos kellukesega riputada beebi kohale kui ta õpib alles oma käte ja jalgade tööd ning “kogemata” pallile pihta saades, hakkab mõistma, et tema teebki seda kellukesest kostvat kõlisevat häält.

Level 1. Video sellest, kuidas juba natukene väsinud La. püüab siiski oma jalgadega pallile pihta saada 🙂
La., topponcino ja puslepall kellukesega.
Level 2. La. püüab pallile pihta saada oma käte ja kõhuga.

Umbes 4,5 kuu vanusena kui hakkab arenema haaramine, siis on palli kuju täpselt nii hea, et seda haarates ning uurides, arenevad tema randmete ja käte töö. Hiljem saab seda pehmet palli veeretada, visata, jalaga lüüa ehk siis igati vahva mänguasi kauaks 🙂

Level 3. Palli haaramine kätega ning selle uurimine.
Level 4. Pallile järgi roomamine ning siis edasi on juba lõputult võimalusi, kuidas puslepalli kasutada.

Materjalid:

  • Puuvillane kangas (kaks või enam värvi) – tasub mõelda, et beebi kindlasti lutsutab seda, et kangad võiksid olla sellised, mis ei anna värvi ning veel parem oleks ka lastesõbralike sertifikaatidega.
  • Täidiseks vill või vatiin
  • Paber šablooni jaoks
  • Kangakriit vmt vahend (seepi ei soovita kasutada kangale märkimisel, sest sel juhul kui palli läbi ei pese, jääb see seebine ning kindlasti paneb beebi selle palli mitmeid kordi suhu)
  • Niit, nõel, käärid
  • Õmblusmasin on soovituslik, sest saab ju ka käsiti õmmelda 🙂

Töö käik:

Samm 1. Vali välja sobivad kangad. Tasub kindlasti tähelepanu pöörata kanga päritolule ja koostisele, sest beebi kindlasti paneb selle aeg-ajalt endale suhu.
Samm 2. Lõika välja kaks šablooni. Üks terve ring, mille järgi saad välja lõigata palliosade küljetükid. Teine kaardus osa, mille järgi lõikad välja palli ääretükid. Kui sirklit pole käepärast, siis väga ideaalse palli suuruse saad kasutades kodus ka väikest kohvitassi taldrikut.
Samm 3. Lõika šabloonide abil välja tükid. 12 ääretükki ja 24 küljetükki. Kui soovid kahevärvilist palli, siis lõikadki need välja kahest erinevast kangast, kui soovid kirjumat palli, siis kombineeri erinevaid kangaid ja värve.
Samm 4. Õmble ääretükid küljetükkide külge jättes külje peale väikese ava, mille kaudu kokku õmmeldud tükk ümber pöörata.
Samm 5. Keera tükid ümber ning täida sobiva täidisega (ühe palli jaoks on 12tk). Õmble kinni ka küljele jäetud ava.
Samm 6. Õmble neli palli tükki omavahel kokku äärtest, jättes kokku õmblemata nad keskelt.
Samm 7. Ühenda tükid omavahel ning moodustubki terviklik puslepall.
Samm 8. Lisa pallile riputusnöör ja kelluke. Mina soovitan kasutada näiteks trukke, mille abil saab nööri hiljem kui selleks enam vajadust ei ole kergesti eemaldada.
MonteSistas puslepallid tulevad ilusas kinkekarbis 🙂

Kui see töö tundub väga keeruline ja ajamahukas, siis ära muretse! Telli oma beebile või sõbrale/sõbrannale kingituseks puslepall MonteSistas Facebooki lehe kaudu, kuna tööprotsess on ajamahukas, siis muidugi valik ei täiene teab mis kiiresti, kuid aeg-ajalt mõni uue disainiga pall sinna siiski satub (võid ka lihtsalt kirjutada, ehk õnnestub lastega koos kasvamise kõrvale ka tellimustöö võtta ning just sobiv pall valmis õmmelda) 🙂

UUS INFO: alates oktoobrist 2020 MonteSistas enam puslepalle ei paku (liiga palju tööd!!! :)).