Montessori õhukarussellid

Esimesed Montessori vahendid, mida vastsündinule esitleda on õhukarussellid. Need toetavad tema ealist arengut ning pakuvad võimalusi arendada keskendumist. Sündides on laste nägemisulatus 20-30cm kaugusel ning õhukaruselli jälgides on see nende jaoks võimalus avastada maailma – kuju, värvid, kaugus – esimeste elukuude jooksul beebid naudivad väga nende vaatamist.

Kuidas paigaldada õhukarussell?

  • Ideaalne kui on võimalik paigaldada lapse mänguala kohale lakke kinnituskonks. Konks peaks olema kinnitatud nii kindlalt, et kui laps haarab mõnest õhukarusselli osast ning tõmbab seda, püsib konks endiselt laes.
  • Et otsustada, milline koht täpselt on see õige, kuhu konks kinnitada, lama ise põrandal pikali ja aseta enda pea sinna, kus hakkab olema beebi pea. Seejärel palu kellelgi asetada õhukarussell 20-25 cm kõrgusele sinu silmade kohale ning palu neil liigutada seda mõned sentimeetrid varvaste suunas, et see EI jääks täpselt beebi silmade kohale. Kaugus 20-30cm on ka täpselt see kaugus, mis kaugusel ema või isa beebit süles hoides teda vaatavad.
  • Õhukarusselli asukoht peab olema selline, et beebil on sellele hea vaade, et tema kael ega selg poleks seda vaadates ebaloomulikus asendis.
  • Hea kui selles ruumis, kuhu õhukarussell paigaldatakse, on ka mingisugune loomulik õhu liikumine (nt võimalus aken lahti teha), muidu võib juhtuda, et karussell seisab peaaegu paigal.
  • Näpunäide! Nööri otsa, mis tuleb laest, tasuks kinnitada mingisugune mehhanism, mis annab võimaluse karusselli lihtsalt ja kiirelt vahetada. Näiteks võtmerõngas või kirjaklamber ning siis iga õhukarusselli otsa vastav paariline 😉

Kuidas tutvustada beebile õhukarusselli?

  • Õhukarusselli tuleks tutvustada beebile kui ta on ärkvel, söönud ning rahulik.
  • Õhukarussellile ei tuleks ise tähelepanu juhtida, vaid kui laps märkab seda, siis märkab.
  • Kui paistab, et beebi on õhukarusselli kohta huvi kaotanud, vaheta see välja järgmise vastu. Enamasti tuleks neid vahetada iga 2-3 nädala möödudes, kuid eelkõige sõltub see lapse huvist (jälgi last!).
  • Samuti beebid väsivad õhukarussellide vaatamisest (nende jaoks on see töö tegemine) ning võivad seda väljendada näiteks nihelemisega ja hääletooni muutmisega. Sel juhul võib piisata vaid sellest kui tõstad õhukarusselli tema kohalt ära (nt kinnitad seinal olevale lisakonksule vmt) ning ta võib seal rahulikult edasi lamada või hoopis magama jääda.
  • Rahulolematust võivad beebid väljendada ka siis kui õhukarussell justkui seisab paigal ning ei liigu (pole piisavat õhuvoogu), siis piisab eemalt tasakesi hoo andmisest, samas ka liiga kiirelt liikuvat karusselli ei jõua nad jälgida.
  • Õhukarussellide vaatamine on lapse jaoks töö ning suur keskendumine, tema keskendumist ei tohiks võimalusel kuidagi segada (loe 10 montessori põhimõttest siit).

Millal, mis karussell?

Erinevates allikates, eriti kui seal on konkreetsed elunädalad välja toodud, natukene karussellide kasutuselevõtuajad varieeruvad. Allpooltoodud ajad on pärit raamatust Marie-Helene Place „60 actividades Montessori para tu bebe“. Eelkõige tuleks lähtuda oma lapsest ning kui tal huvi ühe karusselli vastu kaob, esitleda järgmist. Mitmed blogijad veebis on teinud karussellidele korra tiiru peale ning siis alustanud otsast peale, kuid eks see sõltub väga palju lapsest ning kindlal ajahetkel on igal õhukarussellil siiski oma eesmärk.

  • Munari õhukarussell – (3nda elunädala paiku) see on esimene õhukarussell, mida esitletakse beebile. Pärast sündi on vastsündinute nägemine hägune, kuid nad suudavad siiski eristada valgust, kujusid ja liikumist, lisaks väga kontrastseid elemente. Munari karussellil on must-valged geomeetrilised kujundid, mis on tasakaalustatud klaasikuuli suhtes.
  • Oktaeededrite õhukarusll (6ndal elunädala paiku) õhukarussell, mis on tehtud kasutades põhivärvides läikivat/ sädelevat paberit, mis aitab tuua paremini esile geomeetriliste kujundite eripärasid valguse ja varjude mänguga ning aitab lapsel aru saada, mis vahe on 2D ja 3D objektidel.
  • Gobbi õhukarussell (2-3 elukuu) õhukarussell, mis tutvustab beebile erinevaid värvivarjundeid ehk ühe konkreetse tooni 5-astmelist muutumist tumedamast heledamaks.
  • Tantsijate õhukarussell (3-4 elukuu), inspireeritud tantsijatest, neid jälgides areneb beebi fokuseerimisoskus ja keskendumine.
  • Loodusest inspireeritud õhukarussellid (nt. libikatega, alates 4ndast elukuust). Jälgida tuleks, et need poleks liiga kirjud oma värvigammalt ja objektiderohked, samuti võiks jälgida seda, et sellel ei ripuks objekte, mis reaalses elus ei liigu, näiteks liblikad või linnud lendamas, kalad ujumas vmt.

Õhukarussellid on olnud selline hitt meie kodus teise lapsega. Need pakuvad täpselt parajas koguses meelelahutust ja tegevust. Kui oled alles beebiootel, siis kindlasti varu aega, et muretseda vajalikud materjalid ning meisterda õhukarussellid ise valmis, tulemuseks on rahulolev beebi, kelle huvi maailma vastu on rahuldatud täpselt temale eakohaste stiimulitega.